FAQ

FAQ, czyli pytania najczęściej zadawane fotografowi ślubnemu

Specjalnie z myślą o Was postanowiłem odpowiedzieć na najczęściej zadawane mi przez Pary Młode pytania i zebrać to wszystko w jednym miejscu. Temat jest rozwojowy, więc pewnie z czasem pojawiać się będą nowe.

Co zawiera cena za reportaż ślubny?

Reportaż z dnia ślubu, zazwyczaj od przygotowań, błogosławieństwa, uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego. Zazwyczaj jest to około 10-11 godzin fotografowania (do około 1 w nocy). W efekcie końcowym dostajecie zdjęcia na pamięci USB poddane autorskiej obróbce (minimum 150), pakiet dokumentacyjny zawierający zdjęcia poddane korekcie (zazwyczaj jest to przedział ok. 1000-1500 zdjęć) oraz odbitki w formacie 15×21 spakowane w eleganckie, drewniane pudełko (ok. 150).

 

collage-10-1024x1024 FAQ

fotograf ślubny Żyrardów

 

Od czego zależy cena sesji plenerowej?

Generalnie cena za samą sesję jest stała. Jedynie w przypadku, gdy ma się ona odbyć w lokalizacjach odleglejszych od mojego miejsca zamieszkania (Żyrardów, Mazowsze), czyli np. w górach, nad morzem itp., umawiamy się dodatkowo na zwrot kosztów podróży czy ewentualnego noclegu.

 

Chcielibyśmy by reportaż ślubny był dłuższy niż 10-12 godzin…

10-12 godzin, to czas, który w 99% przypadków w zupełności wystarcza, by zrobić pełny i efektowny reportaż. Może się jednak zdarzyć, że Wasz przypadek mieści się jednak w tym brakującym procencie. Dajcie mi o tym znać, wówczas ustalimy niezbędne szczegóły i ewentualne podam Wam kwotę uwzględniającą dodatkowe godziny fotografowania.

olaprzemek_plener-0021-1024x683 FAQ

plener ślubny Warszawa

 

Czy cena fotografii ślubnych i sesji zawiera dojazd?

Tak, ceny zawierają dojazd na terenie województw – mazowieckiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W pozostałe rejony Polski również bez problemu dojadę, wszystko jest kwestią do uzgodnienia, mogą dojść ewentualne koszty paliwa, ale to nie będą kwoty astronomiczne.

 

Ile dostaniemy zdjęć ze ślubu?

Na to pytanie po części odpowiedziałem już powyżej. Konkretnej liczby nie jestem w stanie określić, bowiem zależy ona od wielu czynników. Możecie jednak być spokojni, zawsze oddaję więcej zdjęć niż liczby określone w umowie, więc możecie być spokojni 😉

 

kw4a3637-1-1-1024x683 FAQ

plener ślubny w Karkonoszach

 

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin u fotografa ślubnego?

Nie ma tutaj reguły. Niektóre terminy są dostępne jeszcze na 2 miesiące przed nimi, a inne są zajęte już 2 lata wcześniej. Generalnie z moich obserwacji wynika, że najczęściej umowy podopisywane są od 0,5 do 1,5 roku przed ślubem, ale tak jak wspomniałem nie jest to reguła.

Jedyną zasadą jest, że nie podpisuję umów na terminy odleglejsze niż 2 lata, a wynika to z tego, że sam nie wiem do końca jak za 2 lata wyglądać będzie moja oferta i jak kształtować się będą ceny.

W przypadku gdy 2 osoby wyślą w tym samym czasie zapytania o ten sam termin, wówczas je o tym informuję i wówczas decyduje kolejność – kto pierwszy zadeklaruje gotowość podpisania umowy, ten wygrywa 😉

 

sylwiadamian_plener-0016-1024x682 FAQ

fotografia ślubna Warszawa

Jak wygląda praca fotografa w dniu ślubu?

Zazwyczaj zaczynam od fotografowania detali ślubnych, a potem wszystko toczy się zgodnie z harmonogramem – przygotowania (jeśli w grę wchodzi np. makijaż, to fotografowanie należy zacząć na sam koniec, gdy Pani Młoda wygląda już olśniewająco), błogosławieństwo, ślub i wesele. Pisałem już, że jestem z Wami do około 1 w nocy.

 

Jak wygląda sesja narzeczeńska / plener ślubny?

Umawiamy się na sesję w terminie dogodnym dla wszystkich. Jeśli zaś chodzi o miejsce, to chętnie słucham sugestii swoich klientów, a jeśli ich nie ma, to ustalamy charakter sesji (miejska, na łonie natury, parkowa, industrialna) i staramy się dobrać do tego odpowiednie miejsce.

 

Jak przebiega ceremonia ślubna z perspektywy fotografa ślubnego?

Fotografia ślubna wg mnie opiera się na emocjach. Dlatego staram się zwracać uwagę zwłaszcza na momenty, kiedy te emocje widać, gdy dajecie im upust. Jednocześnie zależy mi, żeby odbyło się to dyskretnie, bo to nie ja jestem bohaterem tego dnia i nie na mnie powinna koncentrować się Wasza uwaga.

sylwiadamian-0048-1024x683 FAQ

fotograf ślubny Warszawa

 

Co po ślubie i weselu?

Pracę kończę około 1 w nocy, gdy kończą się tzw. zabawy „okołooczepinowe” (z wyjątkiem tzw. „zbierania na wózek”). Jeżeli chcecie mieć coś na zdjęciach (tort, inne atrakcje), zadbajcie o to, by odbyło się przed północą.

 

Kiedy zobaczymy nasze zdjęcia ślubne?

W umowie jest mowa o 45 dniach roboczych, choć tak naprawdę zdjęcia zazwyczaj przygotowane są już ok. 2 tygodnie po ostatniej sesji (może to być plener). Potem jednak są czynniki nie do końca zależne ode mnie, czyli np. czas potrzebny na ustalenie i akceptację ostatecznej wersji fotoalbumu, czy też jego produkcję. W szczycie sezonu bywa, że trwa to nawet dodatkowe 2-3 tygodnie.

 

collage5-1024x1024 FAQ

plener ślubny Warszawa

 

O której godzinie zaczynasz pracę podczas reportażu ślubnego?

To jest kwestia do indywidualnego ustalenia, ale tak jak wspomniałem staram się nie przekraczać 10-12 godzin fotografowania. Najczęściej spotykamy się ok. 1,5 – 2,5 godziny przed ślubem – wiele zależy od tego jak przebiegają przygotowania i jak daleko jest do kościoła lub USC w którym odbywać się będzie uroczystość.

 

Czy dojeżdżasz do …?

Tak 😉

 

Ile czasu trwa sesja plenerowa?

Tutaj także nie ma reguły. Wszystko zależy od zastanych warunków i miejsc w których jest realizowana. Sesja na łonie natury, gdy nie pokonujemy dystansów z miejsca na miejsce, może zamknąć się w 1,5 godziny, ale zdarzyło mi się również „biegać” po mieście ponad 6 godzin (choć tego akurat nie polecam). Można jednak przyjąć, że w większości przypadków by zrealizować fajną i zróżnicowaną sesję wystarczy ok. 2 godzin.

 

kw4a4051-2-1-1024x683 FAQ

fotograf ślubny Sochaczew

 

Zdecydowaliśmy się na twoje usługi. Co teraz?

Dzięki. Teraz należy sformalizować sprawę, czyli podpisać umowę i wnieść zadatek w wysokości 500 zł. Resztę kwoty regulujecie już po wszystkim, czyli w dniu odebrania zdjęć i ewentualnych albumów.

Na kilka, góra kilkanaście, dni przed ślubem kontaktujemy się w celu ostatecznego potwierdzenia godzin oraz adresów zawartych w umowie.

 

Jak wygląda podpisanie umowy na zdjęcia ślubne i sesje?

Opcje są dwie – jeśli nie dzieli nas duża odległość (chyba, że macie chęć dotarcia do Żyrardowa) możemy to zrobić w trakcie spotkania lub załatwić sprawę drogą mailową – wysyłam Wam wówczas wzór umowy, którą następnie drukujecie, wypełniacie zgodnie z ustaleniami, skanujecie i odsyłacie do mnie, a ja robię to samo 😉

 

agatashaun-0078-1024x682 FAQ

fotograf ślubny Warszawa

 

Czy przed podpisaniem umowy musimy zdecydować się na albumy?

Nie, ale decydując się na album w momencie podpisania umowy gwarantujecie sobie cenę, która obowiązuje w dniu podpisania umowy. Potem może być nieco drożej.

 

Ile czasu podczas wesela powinniśmy zarezerwować na zdjęcia z rodziną?

Zdjęcia formalne (z tatą, mamą, babcią, dziadkiem, świadkami etc.), zajmują w dniu ślubu z reguły 10-15 minut. Wszystko zależy od ilości osób, z którymi chcecie mieć takie pamiątkowe ujęcia. Koniecznie powiedzcie mi o tym gdy ustalamy rozkład dnia, wówczas wspólnie możemy znaleźć najlepszy czas na wykonanie takich fotografii.

 

Chcielibyśmy zachować prywatność naszych zdjęć – czy jest to możliwe?

Jest taka możliwość, choć w takich przypadkach proszę o umotywowanie swojej decyzji. Chodzi o to, że brak możliwości pokazania zdjęć, to duża strata dla mnie jako fotografa, bo przecież moja działalność opiera się właśnie na prezentacji własnych prac. Zapewne właśnie oglądając zdjęcia w internecie trafiliście do mnie, więc powinniście zrozumieć moje stanowisko 😉

 

Jak długo przechowujesz nasze zdjęcia ślubne w archiwum?

Staram się zachowywać zdjęcia przez dłuższy czas, choć zdarzają się sytuacje takie jak awarie dysku (spotkało mnie to w 2017 roku), dlatego namawiam do wykonania kopii bezpieczeństwa również we własnym zakresie.

 

ql2a2894-3-1024x683 FAQ

fotograf ślubny Lublin