Gdzie na plener ślubny?

Wymarzone miejsce na sesję ślubną

Często jestem pytany „czy jestem w stanie polecić jakieś miejsca na plener ślubny?”. Oczywiście, że tak, ale do tego potrzebnych jest trochę więcej szczegółów. Wybór miejsca czy stylu sesji plenerowej, to bardzo indywidualna kwestia. Dlatego zawsze w takich sytuacjach proszę, by Para Młoda chociaż określiła jakiego rodzaju sesję sobie wymarzyła. Czy mają to być zdjęcia industrialne, miejskie, czy też na łonie natury? A może ktoś woli klimaty pałacowo-parkowe? Dopiero wtedy jestem w stanie przedstawić swoje propozycje, czyli miejsca w których już byłem lub o których wiem z różnych źródeł i w które chętnie się wybiorę po raz pierwszy. Fotograf ślubny, podchodzący profesjonalnie do swoich obowiązków, musi być gotowy na takie wyzwania.

sylwiadamian_plener-0305-1 Gdzie na plener ślubny?

Najmniej problemów jest z sesjami na łonie natury, bo tę mamy praktycznie wszędzie dookoła. Wystarczy, że mamy odpowiednie światło. Wprawne oko fotografa jest w stanie wypatrzeć ciekawe i fotogeniczne obiekty w promieniu kilkudziesięciu, góra kilkuset metrów. Serio1 Kilka lat temu byłem na warsztatach u jednego z moich ulubionych fotografów ślubnych w Polsce – Adama Trzcionki. W ich trakcie zrobiliśmy całą inscenizowaną sesję ślubną w zasadzie wokół jednego drzewa! Da się!

Plener miejski – ma swoje wady

Nieco więcej zachodu jest z sesjami miejskimi, a szczególnie tymi, które odbywają się w miejscach tłumnie odwiedzanych przez turystów. Wówczas pojawiają okoliczności, które oczywiście są „do przeskoczenia”, ale które jednak sprawę komplikują. Dochodzi bowiem czekanie na moment, by nikogo niepożądanego nie było w kadrze, czy też pewnego rodzaju stres i dyskomfort odczuwany przez niektórych w związku z obecnością postronnych osób. Dla niektórych to nie jest problem, ale bywa, że część osób nie potrafi się wówczas mówiąc kolokwialnie „wyluzować”. To oczywiście potem widać na zdjęciach. Dlatego zawsze o tym mówię przed podjęciem ostatecznej decyzji o miejscu pleneru. Wówczas jest jeszcze czas by poszukać destynacji mniej uczęszczanych niż warszawskie Stare Miasto, krakowski Rynek czy ulica Długa w Gdańsku.

monikamateusz_plener-0850-2a Gdzie na plener ślubny?
magdalenakamil_plener-0247-1 Gdzie na plener ślubny?

Sesja pałacowo-parkowa

Podobnie jest z sesjami pałacowo-parkowymi. W większości tych najpopularniejszych miejsc w sezonie, gdy odbywa się 99% sesji ślubnych, aż roi się od turystów i spacerowiczów. Jadąc na plener do Pałacu w Mosznej, stołecznego Wilanowa czy Łazienek, podłowickiej Arkadii czy Parku Oliwskiego w Gdańsku, trzeba się liczyć z licznym towarzystwem, w tym także innych par ślubnych z fotografami, którzy w tym samym czasie wpadli na taki sam pomysł.

sny06922-1 Gdzie na plener ślubny?
monikamateusz_plener-0613 Gdzie na plener ślubny?

Wymarzony plener w górach lub nad morzem? Jasne!

A co jeśli Para Młoda wymarzyła sobie plener w górach lub nad morzem? Nie ma problemu! Robiłem już kilka takich sesji i szczerze mówiąc bardzo je lubię. Nad morzem mam nawet kilka miejscówek, które nawet w szczycie wakacyjnego sezonu są ustronne i mało uczęszczane. A nad Bałtykiem wcale nie jest to takie oczywiste.

Trzeba jednak pamiętać, że chcąc zrobić sesję np. na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego należy taką chęć wcześniej zgłosić, a następnie wnieść opłatę. Jej brak grozi mandatem. Podobnych problemów nie ma w Bieszczadach czy Karkonoszach (np. piękne okolice Karpacza), a także w Tatrach, ale po czeskiej stronie granicy (Skalne Miasto, Szczyrbskie Jezioro).

kw4a3621-1 Gdzie na plener ślubny?
plener-slubny-jura-krakowsko-czestochowska-0007 Gdzie na plener ślubny?

Zdarza się także, że Para Młoda nie pyta o radę, bo ma wymarzone i ściśle sprecyzowane miejsce na plener ślubny. Wówczas po prostu pakujemy się i jedziemy 😉

kw4a3781-1 Gdzie na plener ślubny?
imgl9391-1 Gdzie na plener ślubny?
ewelinadamian_plener-0572-1 Gdzie na plener ślubny?

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.